Blog Sayfamız

Ortodonti ve Diş Teli Tedavisi alanında yapılan işlemler hakkında yazılan makaleler.

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

Çocuklarda Ortodonti Tedavisi

Çocuklarda Diş teli (Ortodonti) Muayenesi Ne Zaman Yapılmalı?

Çocuklar 7 yaşından itibaren ağız, diş ve çene gelişiminin takibi açısından bir ortodonti uzmanı tarafından muayene edilmelidir.Bu yaşlarda genelde gelişimin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi, varsa gelişimi etkileyebilecek faktörlerin ortadan kaldırılması hedeflenir. Parmak emme, dil emme, bebeklik yutkunması, süt dişlerindeki problemler, erken çocuklukta görülebilecek kapanış bozuklukları gibi normal olmayan durumlar tespit edilerek, çeşitli önleyici tedbirler ve tedavilerile düzeltilirler.

Süt dişleri, sallanıp düşerek yerine kalıcı olan daimi dişlerinsürecek olması nedeniyle genelde aileler tarafından önemsenmezler ve ihmal edilirler. Bu durum çocukların ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. Süt dişleri bebeklik ve erken çocukluk döneminde beslenmede oynadıkları rolün yanında, altından gelecek olan daimi dişlere, çene büyüme ve gelişimi sırasında rehberlik etme görevine de sahiptirler.

Süt dişlerinin bakımı da, daimi dişler gibi özenle yapılmalıdır. Bebeklik döneminde, süt dişlerinin bakımı,ebeveynler tarafından yapılmalıdır. Süt dişi çürüklerinin önüne geçmek, sonradan sürecek olan kalıcı dişlerin sağlıklı çıkması ve çene kemiklerinde doğru yerlerinde konumlanabilmesi için oldukça önemlidir.

Çocuklarda Diş teli (Ortodonti) Muayenesinde Nelere Dikkat Edilir?

Çocuklarda 6 – 8 yaşlar arasında kalıcı dişler çıkmaya başlar. Bu yaşlarda yapılan muayenede, erken dönemde normalden sapmalar tespit edilebilir ve ileride dişlerde oluşabilecek kapanış bozuklukları veya çapraşıklıklar hakkında bir ön teşhis konulabilir. Bu yaşlarda şu durumlar değerlendirilir:

1- Panoramik film yardımıyla, sürecek olan tüm daimi dişlerin mevcut olup olmadığı (bazı daimi dişler doğuştan eksik olabilir), fazladan oluşmuş diş veya diş benzeri yapılar olup olmadığı (sürnümerer diş, meziodens vb.) sürme yönlerinin doğru olup olmadığı, süt dişlerinde daimi dişleri etkileyebilecek çürük, kist vb. gibi durumların olup olmadığı tespit edilir.

2- Alt ve üst çene, daimi dişlerin düzgün bir şekilde yerleşmesi için yeterli büyümeyi yapabilecek midir? Eğer alt ve üst çene yeterli büyümeyi yaparsa dişler düzgün bir şekilde sıralanabilir. Alt ve/veya üst çenede yeterli büyüme olmaz ise dişlerde çapraşıklıklar, konum bozuklukları, bazı dişlerin yer bulmayarak sürememesi ve gömülü kalması gibi durumlar oluşabilir. Çenelerde normalden fazla büyüme olursa da, dişlerin arasında belli bölgelerde veya tümünde yaygın boşluklar – aralıklar (diastema) görülebilir.

3- Yeni gelecek olan daimi dişler, düzgün sıralanabilmek için uygun büyüklükteler mi? Eğer gelecek olan daimi dişler normalden büyükse, çeneye sığmayarak çapraşıklık veya yamukluklar oluşturabilirler. Dişler normalden küçükse de dişler arasında aralıklar görülebilir.

4- Çocukta parmak emme, dil itimi, dil emme, bebeklik yutkunması, tırnak yeme, çenesini normalden önde konumlandırma, diş sıkma / gıcırdatma gibi durumlar değerlendirilir.

Eğer bu yaşlarda bir problem bulunmuyorsa, büyüme ve gelişim devam ettiğinden dolayı ihtiyaca göre 3ay, 6ay veya 1 yıllık kontroller yapılarak çocuğun takibi sağlanır. Ağız, diş, çene ve yüz yapısı hakkında daha net bir tablo ancak 10 – 13 yaşlar arasında oluşacaktır.

Çocuklarda Erken Dönem Diş Teli ve Ortodonti Tedavisi Uygulamaları Nelerdir?

Çocuklarda erken dönemde uygulanan diş teli ve ortodonti tedavilerini özetle şöyle sıralayabiliriz:

  • – Üst veya alt çene darlığı için uygulanan çene genişletici damaklıklar (vidalı apareyler),
  • – Bir veya bir kaç dişi normal konumuna itmek için kullanılan apareyler (zemberekli apareyler),
  • – Kötü alışkanlıklar olarak adlandırılan, dil, dudak, parmak emme gibi alışkanlıkları önleyici çeşitli damaklıklar. Bunlar sabit olarak dişlere yapıştırıldığı gibi, takıp çıkartılabilen (hareketli) çeşitleri de kullanılabilir,
  • – Alt veya üst çene büyümesini yönlendirmek için kullanılan ağız içinden veya dışından uygulanan çeşitli apareyler,
  • – Düşme zamanı gelmeden önce, çeşitli sebeplerle kaybedilmiş süt dişlerinin yerine yapılan ve ‘yer tutucu’ adı verilen sabit veya hareketli uygulamalar,
  • – Lokal olarak, belli bölgelerdeki birkaç dişe diş telleri uygulanabilir. Örneğin iki daimi diş arasında aralık bulunuyorsa ve bu sebeple diğer dişler süremiyorsa, sadece ilgili dişlere diş teli takılarak tedavi uygulanabilir.

Bu tedaviler genelde 7 – 12 yaş arasında, daimi (kalıcı) dişlerin çoğunluğu çıkmadan önceki dönemde yapılan tedavilerdir. 11 – 12 yaşlarından sonra (eğer ihtiyaç varsa) alt ve üst tüm dişleri kapsayacak sabit diş telleri ile ortodonti tedavileri uygulanabilir.

Çocuklara Ağız ve Diş Sağlığını Sevdirmek 

Küçük yaşlarda diş bakımına önem vermeye başlayan çocuklar, ilerleyen yaşlarda da bu alışkanlıklarını devam ettirmektedirler. Burada en büyük iş anne ve babaya düşmektedir. Bir çok konuyu anne ve babasını modelleyerek öğrenen çocuk, ağız ve diş sağlığında da anne ve babasını örnek alacaktır. Ebeveynler, bebeklikten itibaren yaşa uygun fırçalarla fırçalama yapmalı, 2-3 yaşlarından itibaren de çocuğu kendi kendine fırçalaması için teşvik etmelidir. Çocuğun anlayacağı bir dille dişlerde oluşabilecek sorunların ileride başka ne gibi sorunlara yol açacağı hakkında bilgi vermek, bu konuda piyasada bulunabilecek çocuk kitaplarını okumak,çocuğun bu konuda bilinç kazanmasını sağlayacaktır. Unutmayalım, çocuklar sağlıkları konusunda çok duyarlıdırlar ve 0 – 10 yaş arasındaoluşturulan ağız ve diş sağlığı bilincinin, hayatları boyunca dişlerinden başlayarak tüm sindirim sistemi ve beslenme alışkanlıkları konusunda olumlu bir etkisi olacaktır.

Bu Sayfa 459 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir