Blog Sayfamız

Ortodonti ve Diş Teli Tedavisi alanında yapılan işlemler hakkında yazılan makaleler.

İçten (lingual) Diş Teli Tedavisi

İçten (lingual) Diş Teli Tedavisi

Lingual Ne Demek ?

kelime manası ile zaten dil demektir. Diş telinin estetik kaygıları olan hastalar için dil kısmından yani içten uygulanarak diş tellerinin saklanmak sureti ile yapılan tedavinin adına denir. Bir çok avantajı ve dezavantajı mevcut olup tedavi uygulanmasına devam edildiği taktirde tedavi sonuç vererek daha estetik dişlere sahip olmanız mümkündür.

İçten (Lingual) diş teli tedavisi nasıl yapılır

Yamuk ve bozulmuş olan diş tellerini düzeltmek ve dişlere daha asimetrik bir form kazandırmak için yapılır. Dişlerin arka kısmına diş telleri takılır. Yine dişlere baskı uygulayarak istediğimiz hizaya dişlerin gelmesi sağlanmak için yapılan tedavilerdir. Klasik dişlerin ön kısmına takılan diş teli tedavisi ile aynı işlevi görür. Tek bir dez avantaj olarak söyleyebileceğimiz şey, diş teli tedavisinin normal sürelerinden bir miktar daha uzun sürmesi ile neticelenir.

İçten diş teli tedavisinin avantajları 

İçten takılan diş tellerinin en büyük avantajı dişlerin arka kısmında diş telleri kalacağı için insanlar tarafından görünmez olmasıdır. Bu lingual dediğimiz tekniğine en belirgin ve en önemli avantajıdır. Çünkü bazı hastalarımız için dişlerinde teller ile dolaşmaları kendileri için pek mutsuz edici bir durum. Böyle düşünene hastalarımız için bu uygulama birebirdir. Hiç bir şekilde dişlerinde bir diş teli olduğu anlaşılmaz. Aynı şekilde tedavi yapıldığı da bir kişi tarafından eğer hasta ağzını açıp göstermediği sürece fark edilmez.

İçten (Lingual) diş teli tedavisinin dezavantajları

Bu tekniğin bir çok üstünlüğü yanında birkaç da bazı hastalarımız için pekte önemsiz olan bir kaç dezavantajı vardır. Bunların en başından tedavi süresinin klasik yöntemlere göre biraz daha uzun sürmesidir. Bunun nedeni ise, diş telleri arka kısımdan baskı yapar. Bu da ön kısımdan diş telinin baskı yaptığı kadar bir baskıyı arka kısımdan elde edilemeyeceğinden ötürüdür. Bu nedenle dişlerin istenilen forma erişmesi klasik diş teli tedavilerine göre biraz daha uzun sürer. Ama bir çok hasta için tedavi bir kaç ay fazla sürsün ama diş telim gözükmesin yönünde olduğu için bu dezavantaj görmezden gelinebilir.

Bir diğer belirgin dezavantajı ise, diş temizliğinin klasik yönteme göre biraz daha zor olmasıdır. Ağız içi hijyeninin sağlanması ön kısımda olan diş tellerine göre daha zordur. Bu yüzden diş temizliği fırçalama gibi işlemler daha dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir. Bunun dışından ise diğer yöntemlere göre eksiklikleri yoktur. Burada net bir şekilde belirtmek istediğim bir husus var. Hangi teknik olursa olsun sonuca etki etmez. Sadece tedavi bitiş sürelerinin uzaması veya kısalmasını etkiler. Bunun dışından teknik olarak birinin birinden üstünlüğü yoktur.

Estetik Ortodontik Diş Teli Tedavisi 

Bir çok hasta dişlerinde ki sorunlardan dolayı ortodonti uzmanlarına başvurmaktadır. Estetik kaygıları olan hastaların ağırlıklı olmasından ötürü ağzında bir metal diş teli ile gezmek istemeyen hastalar bu tedavilerden kaçmakta idi. Bir süre sonra geliştirilen porselen ve diş rengine yakın braketler hayatımıza girse de, istenilen ilgi yine sağlanamamıştır. Her diş sorunu ve yamukluğu olan hasta dişlerini düzeltmek istese de, bu teller yüzünden diş teli tedavisi olmaktan kaçınmıştır.

Günümüzde görünmez diş teli adı verilen lingual yönemler ile diş teller ağız içinde saklanarak diş telinin başkaları tarafından görünmez olması ortodontik tedavilere ilgiyi arttırmıştır. Başkaları tarafından görünmesi imkansız olan bu diş telleri ile bir yandan dişlerinizin gün ve gün düzeldiğini gözleyebilir, bir yandan da sosyal yaşantınızda bu diş tellerinin verdiği estetik bozukluktan da kurtulmuş oluyorsunuz.

Ortodonti tedavisi ile konuşma yeme içme gibi günlük ihtiyaçlarınızda gözle görülür düzelmeler sağlanır. Ama kaygısı olan hastalarımız için görünmez diş teli tedavileri ile ağız ve diş sağlığınızı düzene koyabilirsiniz. Sağlıklı ve Mutlu gülüşler dilerim.

Dr Onul Üner

Ortodonti Uzmanı

Bu Sayfa 18.957 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir