Blog Sayfamız

Ortodonti ve Diş Teli Tedavisi alanında yapılan işlemler hakkında yazılan makaleler.

Şeffaf Diş Teli – Şeffaf Dişlik – Şeffaf plak

Şeffaf Diş Teli – Şeffaf Dişlik – Şeffaf plak

Şeffaf Dişlikler – Şeffaf Plaklar Nedir ? 

Klasik diş teli tedavisinde kullanılan tellerealternatifolarak geliştirilmiş olan bir yöntemdir. Diş çapraşıklığı ve yamukluğu olan birçok hastada bu yöntem sıklıkla kullanılır. Bu yöntemde kullanılan dişlikler, ısıyla şekillendirilmiş özel plastik olan termoplastik malzemeden yapılmıştır. Şeffaf plak tedavisi halk arasında, şeffaf diş teli veya görünmeyen diş teli olarak da bilinmektedir.Şeffaf plaklar ile tedavi yetişkin hastalarda kullanılabildiği gibi, çocuklarda da bu tedavi yapılabilmektedir.

Şeffaf Plak Tedavisinin Avantajları 

Şeffaf plakların en büyük avantajı takılıp çıkartılabilir olmalarıdır. İstenildiği zaman ağızdan çıkartılabiliyor olması klasik diş teli tedavisine göre en belirgin ve en büyük avantajıdır. Bir toplantı, düğün veya özel bir güne giderken bu plak çıkartılarak hiçbir şekilde ortodontik tedavi görüldüğü belli olmadan,kendi dişlerinizle görülme imkanı sunar. Ama klasik diş telleri, dişlere sabit olarak yapıştığı için,tedavinin sonuna kadar çıkartılmaları mümkün değildir. Şeffaf plakların çok ince olan yapısı ağzı yormaz, dışarıdan bakıldığında belli olmaz.Yeme içme esnasında çıkartılması da mümkündür. Gece kullanımları için de ideal olan bu plaklar hastaya büyük kolaylıklar sağlar.

Şeffaf Plak Tedavisinin Dezavantajları 

Şeffaf diş telleri klasik diş tellerinde olduğu gibi hızlı bir tedavi sunmaz. Tedavi sırasında kullanımlarında rahatlıklar olmakla birlikte, klasik diş teli tedavisine göre tedavi süresini biraz daha uzatır.  Sabit diş telleri ile bir sene sürecek olan bir ortodonti tedavisi, şeffaf plak ile 1,5 – 2 sene kadar bir süre alabilir. Klasik diş telleri dişlere yapışıktır. Bu durum tedaviye ara vermeden devam edilmesini sağlar. Bu yüzden tedavi süreklidir ve daha hızlı sürer. Şeffaf plaklar acil durumlarda veya ihtiyaç olduğunda çıkartılmakla birlikte, etkin bir tedavi olabilmesi ve tedavinin gereğinden fazla uzamaması için günde 18 – 20 saat kullanılmaları gerekmektedir.

Kimlere Şeffaf Plak Uygulanabilir ?

Eskiden şeffaf plaklar sıklıkla sadece yaşı büyük, yani yetişkin hastalar için uygulanmakla birlikte günümüzde bu ortodontik tedavi türü çocuklara da uygulanmaktadır. Hangi tür bozukluklarda diş yamuklukların da kullanılabilir sorusunun cevabı ise, hastanın ortodontik ihtiyacına göre çok değişir. Yani kişinin ağız, diş ve çene yapısı bu tür tedaviye uygun olup olmadığı açısından belirleyicidir. Ortodonti tedavisi amacıyla şeffaf plak tedavisi uygulanmadan önce hastanın mutlaka bir ortodonti uzmanı tarafından ağız içi, ağız dışı ve radyografik analizinin yapılması gerekir. Analiz sonuçlarına göre kişinin ağız, diş ve çene yapısı, plak ile düzeltme tedavisine uygunsa bu yöntem kullanılabilir. Şeffaf plaklar ile tedavinin uygun olmadığı durumlar arasında özetle; çene ameliyatı gerektiren üst veya alt çenenin konumunun bozuk olduğu durumlar (ortognatik cerrahi tedavi), alt veya üst çene kemiğinin içerisinde gömülü dişlerin bulunması, çok sayıda eksik dişin bulunması, dişler arasında çok büyük miktarda boşluklar bulunması, ısırım bozukluğu durumları sayılabilir.

Görünmeyen Diş Teli – Şeffaf Plaklar ve Günlük Hayat

Günlük hayatta bu tür şeffaf plakların kullanılması, estetik kaygısı olan hastalarımız için bir çözüm sağlamaktadır. Çünkü sosyal hayatta çok fazla insanla görüşmek zorunda olan yetişkinler, ağzında metal diş telleri ile gezmekten pek hoşlanmazlar. Bu da diş teli tedavisine başlama kararında uzun süren bir çekince oluşturur. Ama şeffaf plaklar ile bu sorun büyük ölçüde giderilebilmektedir. Teknik olarak dişleri düzgün bir şekilde, doğru konumlarında yerleştirebilen şeffaf plaklar uygulama için seçildiğinde, istenildiği zaman çıkartılabiliyor olması kişinin estetik kaygılarını giderir. Önemli gün ve görüşmelerde bu plak çıkartılabilir.

Şeffaf Plaklar ile Tedavide Yeme ve İçme

Klasik diş tellerinde yeme ve içmede bazı kısıtlamalar olabilir.Sabit diş telleri ile tedavide, sert yiyeceklerin direkt dişlerle ısırılması veya dişlerle ısırılarak kırılması mümkün olmamaktadır ve yeme sırasında bu yapılırsa, diş tellerine zarar gelmektedir. Yine yapışkan gıdalar, diş tellerinin arasına girerek uzun süre çıkmamakta ve dişler için bakteri birikimi açısından bir risk oluşturmaktadırlar. Şeffaf plaklar yeme ve içme sırasında çıkartıldığından yeme ve içmede bir sınır veya kısıtlama olmaz. Bu yüzden de ortodontik tedavi amacıyla tercih sebebi olabilirler. Şeffaf plaklar tabii ki her ortodontik bozukluğun çözümü değildir.Bir ortodonti uzmanına muayene sonrasında şeffaf plakları kullanıp kullanamayacağınız, gerekli analizler yapıldıktan sonra net bir şekilde ortaya çıkar.

Şeffaf Plakları Kullanmaya Alışabilir miyim?

Klasik Şeffaf plakları kullanabilme konusunda tereddütü olan hastalarda, deneme amaçlı plak uygulaması yapılabilmektedir. Bu sayede, deneme plağıyla gün içerisinde ve gece yatarken şeffaf plak kullanımı tecrübe edilebilir. Deneme plaklarını kullanabilen ve şeffaf plakla tedavi olmaya karar veren hastalar, tedavi edici plakları taktıklarında bu plaklara daha rahat bir şekilde alışıp, adapte olabilmektedirler. Eğer şeffaf plaklar ile diş yamukluğu ve çapraşıklığı tedavisinin nasıl olabileceğini tecrübe etmek isterseniz, ortodonti uzmanından deneme şeffaf plağı kullanmayı talep edebilirsiniz.

Bu Sayfa 10.122 kez Ziyaret Edilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir